![]() |
|
||
|
|||
Ukážky žiackych prác: |
6. Softvér používaný v počítačochCieľ: Využívanie softvéru, jeho rozdelenie a stručná charakteristika.
Kľúčové
slová: softvér
program
programovací jazyk Na oživenie technických prostriedkov počítača je nevyhnutné použiť softvér. Softvér sú programy, ktoré pomocou jednotlivých príkazov dokážu zabezpečiť plnenie úloh podľa požiadaviek užívateľa. Náväznosť hardware na software sa dá znázorniť aj nasledujúcim obrázkom :
Ovládače zariadení sa dodávajú z toho dôvodu, že systém nie je tak dokonalý, aby mohol spolupracovať s ľuboľnými prídavnými zariadeniami. Napríklad nie je schopný obsiahnuť všetky typy tlačiarní, scanerov, digitálnych fotoaparátov a pod... Rozdelenie softvéru:
Operačný systém je teda zjednodušene súbor programov, ktorý riadi a kontroluje činnosť hardvéru, ale aj softvéru v počítači, stará sa o efektívne využitie operačnej pamäte a procesora, o optimálnu komunikáciu medzi všetkými používanými technickými aj programovými prostriedkami. Príklady operačných systémov: MS Windows, LINUX, Mac OS... Programovacie jazyky sú programy určené na tvorbu nových programov, podľa špecifikácie užívateľa. Sú problémovo orientované a je potrebné voliť programovací jazyk podľa problému, ktorý chceme riešiť. Rozdelenie programovacích jazykov: a) strojový kód – každý príkaz je reprezentovaný ako číslo v hexadecimálnej sústave b) Asembler – jazyk symbolických inštrukcií, ktoré sa zapisujú dohodnutými symbolmi c) Vyššie programovacie jazyky – pracujú vo vlastnom prostredí, majú zabudované menu, ktoré poskytujú pohodlie pre programátora, obsahujú nástroje na odlaďovanie programov, príkazy sa zapisujú pomocou anglických slov a ich skratiek. Strojové kódy a asemblery majú rozsah inštrukcií podľa typu procesora pre ktorý sú určené. Príklady programovacích jazykov: Turbo Pascal, Delphi, C++, PHP, ASP, Java... Aplikačné programy - programy vypracované pre jeden konkrétny cieľ na ktorý sú určené. Triedenie software nie je úplne možné ukončiť, lebo skupín programov je veľmi veľa a nie je možné vymenovať všetky. Spomeňme preto aspoň niektoré:
b) Tabuľkový editor – používa sa na vytváranie tabuliek. Má zabudované funkcie pre použitie vzorcov a automatických výpočtov. Je to napr.: Excel, Calc... c) Programy pre tvorbu prezentácií – pre rôzne firemné prezentácie predvádzané na výstavách, konferenciách a pod.: PowerPoint, Impress... d) Grafické programy – pre kresličov a grafikov na vytváranie grafických výstupov: Zoner Callisto, Corel Draw, e) Programy na spracovanie fotografií – úprava fotografií je podporovaná špeciálnymi funkciami napr.: korekcia červených očí. Sú to napr.: Adobe Photoshop, ACDSee, PhotoPaint, Photofiltre, Aktis Chameleon... f) Programy CAD (Computer Aided Design = počítačom podporovaný návrh): patria sem rôzne typy AUTOCAD-ov, ktoré sú orientované na jednotlivé priemyselné aplikácie. Napr.: elektrotechnický, textilný, strojársky, obuvnícky priemysel... g) Prehliadače www stránok: pomocou nich je možné zobrazovať obsah internetových stránok. Môžeme použiť napr.: Mozilla Firefox, Internet Explorer, Opera h) Programy pre elektronickú poštu: umožňujú užívateľovi posielať, preposielať, prijímať elektronickú poštu: Outlook Express, The Bat, Mozilla Thunderbird.... i) Antivírusové programy: sú dôležité najmä pri pripojení na Internet. Zabraňujú prenikaniu vírusov do počítača, ktoré sa najviac šíria pomocou Internetu: NOD 32, Panda Antivirus, AVG Antivirus... j) Programy pre spracovanie videozáznamu: sú vybavené funkciami pre strihanie videa, vkladanie titulkov, použitie rôznych efektov, prelínanía pod. Pinnacle Studio, Ulead Video Studio,.. k) Programy elektronickej sadzby – tlačová príprava novín a časopisov: QuarkXpress Passport l) Diskové manažéry – pomocou nich je možná obsluha diskov. Kopírovanie, presúvanie premenovávanie súborov, vytváranie nových priečinkov a ich správa, ale môžu obsahovať aj FTP klienta...napr.: Total Commander, Turbo Navigator, Speed Commander, Servant Salamander, Magellan Exlorer... m) Tvorba webovej grafiky pre www stránky je špecifická vytváraním rôznych prepínacích prvkov, tlačidiel, čiar, nadpisov a podobne. Tejto grafike sa venujú samostatné špeciálne programy: Button Studio, Xara Web design, Banner Maker Professional. ... n) Programy pre obsluhu CD – RW a DVD – RW pomocou nich dokážeme vytvárať a zapisovať dáta na CD a DVD disky: Nero, CloneDVD, DVDZone, DeepBurner, Burn4Free..... o) Hry – špeciálna skupina programov populárna u väčšiny užívateľov aspoň z času na čas. Úlohy:
Zaujímavé odkazy: Prehliadač Opera: http://www.pc.sk/sw/recenzie/clanok.ltc?ID=4884 Program Impress: http://www.pc.sk/sw/recenzie/clanok.ltc?ID=4928 Veľa užitočných návodov pre rôzne programy: http://www.infovek.sk/predmety/inform/index.php?k=2
|
||
" Najprísnejší učiteľ je sám život." |