Ukážky žiackych prác:

10.  Internet a internetové prehliadače


 Cieľ:     Charakteristika Internetu, pripojenie do Internetu a spôsob prezerania 
                  informácií na Internete.

 Kľúčové slová:            Internet           stránka www             adresa stránky                                           prehliadač     hypertext                   hypertextový odkaz
                      
 vyhľadávač

            Dnes môžeme povedať, že pripojenie na Internet má takmer každá firma a čoraz viac pripojení nájdeme aj v našich domácnostiach.

Začiatky Internetu sú spojené s americkým armádnym programom. V roku 1969 ministerstvo obrany USA vytvorilo prvú počítačovú sieť, ktorá sa predstavila verejnosti v roku 1972 a postupne sa do nej zapojili ďalšie univerzity a výskumné laboratóriá a organizácie. Do roku 1982 prebiehali špecifikácie programového vybavenia a protokolov pre spojenie medzi počítačmi. U nás sa Internet začína hromadne šíriť v deväťdesiatych rokoch.

 Internet je celosvetová sieť počítačov, ktoré sú navzájom prepojené dátovými linkami. Sprístupnili svoje dáta verejnosti a poskytujú ich 24 hodín denne. Túto sieť nazývame World Wide Web (www) – celosvetová pavučinová sieť, skrátene len web. Špecializované počítače zapojene do siete s vysokou priepustnosťou sú webovské servery.

Informácie uložené na web serveroch si môžete vyžiadať z vášho počítača pri splnení dvoch podmienok:

  • Ste pripojení k Internetu

  •  Máte k dispozícii niektorý internetový prehliadač – browser

 Pripojenie na Internet može byť:

  •  Klasickou telefónnou linkou – Dial – up pripojenie pomocou modemu a telefónnej linky, alebo technológiou ISDN, ADSL, DSL

  • Bezdrôtovým spojením

  •  Pevnou linkou

 Internetový prehliadač – browser je program, ktorý umožňuje prehliadanie informácií na Internete, ktoré sú zapísané ako hypertexty. Vyžiadanie informácií prebehne na základe zapísania adresy internetovej stránky do panelu s adresou, ktorý má každý prehliadač. Adresa internetovej stránky môže mať tvar:

*       www.nazov.pripona

*       http://nazov.pripona

Označenie www je znamená World Wide Web a http:// označuje prenosový protokol (HyperText Transfer Protocol). Názov sa zvykne označovať aj ako doména. Prípona môže označovať štát napr: sk – Slovensko, cz – Česká republika, at – Rakúsko, pl – Poľsko…Prípony com sa používajú pre komerčné firmy, organizácie používajú org a prípona gov sa používa pre vládne organizácie a orgány.

 Pravidlá pre adresy www stránok:

  • nepíše sa diakritika (dĺžne a mäkčene)

  •  nesmie obsahovať medzery

  • nikdy neobsahuje @ (at = “zavináč”)

 Hypertextová skladba stránok znamená to, že každá stránka môže obsahovať ďalšie odkazy na stránky ktoré s ňou súvisia, alebo ktorých informácie chce sprístupniť. Tieto odkazy na ďalšie stránky sa označujú ako hypertextové odkazy. Vždy keď nadídeme myškou nad hypertextový odkaz, zmení sa ukazovateľ myši na ručičku a ľavým klikom môžeme prejsť na ďalšiu stránku. Prezeraniu stránok sa hovorí surfovanie po Internete, alebo browsovanie.

Na vytvorenie stránky sa používajú špeciálne programovacie jazyky ako PHP, ASP, HTML, ale jednoduchú stránku môžeme vytvoriť aj pomocou textového editora, ktorý podporuje export súboru vo formáte htm alebo html.

            Z internetových prehliadačov môžeme použiť napríklad: Internet Explorer, Netscape navigator, Mozilla FireFox, Opera alebo mnohé iné. 

Pre vyhľadávanie informácií pomocou kľúčových slov boli vytvorené tzv. vyhľadávače. Môžeme sa pripojiť k nim zapísaním ich internetovej adresy do panelu s adresou. Patria sem napr.. Google, Dunco, Yahoo, MSN, AOL, AskJeeves,...

            Okrem vyhľadávania informácií rôzneho charakteru, umožňuje Internet aj ďašie služby elektronickú poštu, chat, priamu písomnú komunikáciu (ICQ), telefonovanie, videokonferencie a pod.

Zaujímave odkazy:    Práca s programom Internet Explorer

 

Vizitky

Hlavičkový papier

Obrázky 


HOME inf

HOME

" Najprísnejší učiteľ je sám život."